Cihan Diyet


BESLENME VE DİYET


Özel Cihan Hastanesi Beslenme ve Diyet bölümümüzde hastalarımız diyetisyenimizin beslenme konusundaki son yenilikleri takip etmesi ile en doğru şekilde bilinçlendirilmektedirler. Beslenme ve Diyet bölümümüzde ayrıca hastalarımıza uygulanan yeterli, dengeli, sağlıklı beslenmenin koruyucu ve tedavi edici programların sağlık eğitimi olarak değerlendirilmesini ve hastalarımızın bu durumu yaşam biçimi haline getirmeleri konusunda destek sağlar.


YETERLİ, DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENME


Hastalıkta ve sağlıkta diyetisyen, hekim ve hasta işbirliği ile tüm bilgiler pratik olarak yaşamımızın her anında hemen hemen her durumda sağlıklı dengeli beslenme ilkeleri ile yaşam tarzı olarak şekillendirilmektedir. Sağlıklı seçimlerden oluşan uygun yaşam şekli, yiyecek ve aktivite düzeyindeki küçük değişiklikler, tat yelpazesindeki oyunlar, öğünün önemi, miktar ayarı verilen eğitimle sağlanmaktadır. Diyet aç kalarak yapılmaz çok kısa zamanda çok kilo vermek sağlık açısından tehlikelidir. Önemli olan düzenli ve yeterli beslenerek zayıflamaktır. Lütfen kısa süreli sonuçlar almak için sağlığınızla oynamayın. Sağlıklı beslenerek ve ideal kilonuza inmek istiyorsanız mutlaka bir diyetisyenden yardım alınız. Şişmanlığın saptanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Beden kitle indeksi kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Vücut ağırlığın metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde edilmektedir. Yaşamın her döneminde, sağlıklı, üretken ve kaliteli bir hayat için gerekli olan besi ögelerinizi eksiksiz almak gerekir. Bu ögelerin gereğinden fazla ya da eksik alınması sağlığın bozulmasına ve ileri yaşlarda birçok kronik hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Herkesin tükettiği bazı besinler farklı kişiler üzerinde farklı etkiler bırakabilmektedir, çünkü herkesin metabolizması farklı çalışmaktadır. Bunun için kişiye özel olarak hazırlanacak sağlıklı beslenme programı sadece ok kişi tarafından kullanılmalıdır. Herkesin beslenme programı kişiye göre farklılık göstermektedir. Doğru bir beslenme alışkanlığı edinmek için beslenme ve diyet uzmanından bilgi alabilir, daha doğru beslenerek daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.


YATAN HASTA HİZMETLERİ


Hastanemizde hasta servise yatışı kabul edildikten sonra hekim, diyetisyen ve hemşire ekibi multi-disipliner olarak çalışır, hastaya ve hastalığa özgü beslenme programı diyetisyen tarafından planlanarak uygulanır. Belli aralıklarla yapılan vizitelerle hastanın beslenme durumu takip edilir. Tüm beslenme aşamalarında hasta ve refakatçisi bilgilendirilir. Eğer gerekli ise hasta taburcu edilirken gerekli beslenme eğitimleri yazılı ve sözlü olarak da hastaya verilir.


POLİKLİNİK HİZMETLERİ


• SAĞLIKLI BESLENME
• KİLO ALMA PROGRAMLARI
• KİLO VERME PROGRAMLARI
• ŞEKER HASTALARINDA(DİABETES MELLİTUS’TA) TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ
• HAMİLELİKTE BESLENME
• EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME
• BEBEKLERDE EK GIDALAR
• ÇOCUKLUK VE ERGENLİK DÖNEMİNDE BESLENME
• MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENME
• KARACİĞER HASTALIKLARINDA BESLENME TEDAVİSİ
• KALP-DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME TEDAVİSİ
• SİNDİRİM SİSTEMİ HASTALIKLARINDA BESLENME TEDAVİSİ
• ONKOLOJİ(KANSER) HASTALARINDA TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ
• BÖBREK HASTALARINDA BESLENME TEDAVİSİ
• SPORCU BESLENMESİ


gibi hastalıklarda beslenme ilkeleri ve sağlıklı beslenme programları hastalarımıza uygulanmaktadır.
Ayrıca vücut bileşim analizlerini gösteren cihazlar yardımıyla hastalarımızın vücut yağ yüzdesi, kas kütlesi, su oranları daha net gözlenebilmekte ve bu doğrultuda kişiye özel beslenme programları düzenlenip, sık aralıklarla yapılan kontrollerde hastanın genel durumu hakkında bilgi alınmaktadır. Sizi sağlığınız, yaşam tarzınız ve yaşam tarzınızın sağlığınıza etkileri, yeme alışkanlıklarınız, fiziksel aktiviteniz ile birlikte bireysel olarak değerlendirilmektedir.

 

 

Bu test nerede yapılıyor ?