Solunum Fonksiyon Testi

Solunum Fonksiyon Testi

Astım Nedir?

Astım, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, göğüs sıkışma hissi ile ataklar halinde seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır. Krizlerle seyreden, hastalığın erken evrelerinde, kriz aralarında hasta tamamen normaldir. Oldukça sık görülür. Gelişmiş ülkelerde daha fazla oranda  görülür, bazı ülkelerde % 10ları geçer.

Astımı Ne Tetikler?

İrsi (kalıtsal, genetik) bir hastalıktır. Pek çok etkenle tetiklenir. Özellikle ALERJİ , evsel ve çevresel hava kirliliği, psikolojik problemler ve stres, SİGARA, soğuk hava, egzersiz, bazı ilaçlar, bazı meslek ortamları, üst ve alt solunum yolu hastalıkları, kimyasal maddeler, temizlik maddeleri ve parfümler, mide reflüsü gibi faktörler astımı tetikleyebilir.

Sigara çok önemli bir etkendir, büyük risk faktörüdür. Sigara içilen evdeki çocuklarda astım tetiklenir. Hamilelik döneminde sigara içenlerin bebeklerinde de astım gelişme ihtimali daha yüksektir.

Bazı vakalarda İNATÇI BİR ÖKSÜRÜK gibi basit bir bulgu olurken, bazı vakalarda çok ağır nefes darlığı ve hırıltı atakları olur.

Sıklıkla üst solunum yolları alerjileri ile birlikte görülür, nezle, hapşırma, burun tıkanıklığı astım bulgularına eşlik edebilir.

En sık ev tozu akarları(Akar yada mayt, kenelerle birlikte acarina alt türünün büyük çoğunluğunu oluşturan eklem bacaklı canlı. İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenir. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır. En çok halı, koltuk, yastık ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur. Nemli bölgelerde yaşayan ve astıma sebebiyet veren akarlar, mikroskop aracılığıyla görülebilir.55 mikron boyutuna kadar büyüyen akarlar vardır.1 gr deri parçası 1.000.000 akarın beslenmesi için yeterlidir. 156 çeşit akar vardır. 5 yıl kullanılan bir yatakta 5 ile 10 milyon akar yaşadığı sanılmaktadır. İnsan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadırlar.)  kedi köpek tüyleri, ağaç ve çiçek polenleri, küf mantarları alerjiye yol açar.

Nasıl Teşhis Konulur ve Tadavisi Nasıl Olur?

Kriz esnasında teşhis koymak oldukça kolay olduğu halde, kriz arasında zor olabilir. Bunun için Solunum Fonksiyon Testi, Alerji Testi, Akciğer Grafisi, Bazı Kan Tetkikleri gerekir.

Tedavi, Astımın erken evrelerinde tedavisi mümkün olmakla birlikte, ileri evrelerde sadece şikayetler kontrol altına alınabilir.

En önemli ilaçlar nefes yolu ile alınan inhaler (nefes yolu ile alınan sprey ve toz ilaçlar) ilaçlardır. Son derece güvenlidirler ve alışkanlık yapmazlar. Hamilelik dönemlerinde de güvenle kullanılabilir.

İlaçların bir kısmı kriz dönemlerinde rahatlatıcı olarak kullanılırlar, bir kısmı da krizleri önleyici ve astımı kontrol altına alacak ilaçlardır. Düzenli kullanılırlarsa astım ilerlemez hastalar normal hayatını sürdürürler. Eğer bu ilaçlar düzenli kullanılmazsa astım ilerler ve şikayetler sürekli olur. Düzenli Göğüs Hastalıkları Uzmanı kontrolü önemlidir.

Bu test nerede yapılıyor ?