Efor Testi

Efor Testi

Efor Testi Nedir?

Efor testi, egzersizin kalp üze­rindeki etkilerini test etmek amacıyla uygu­lanan genel tarama testlerinden bir tanesi­dir. Efor testi, kardiyolog ve teknisyen tarafından uygulanan genel tarama testlerinden birisidir ve kalbin genel sağlığı hakkında bilgiler verir. Test sırasında, hasta yürüme bandında yürürken veya koşarken kalbinin elektriksel aktivitesi (elektrokardiyografi – EKG) kayde­dilir ve bilgisayarda analizi yapılır. Bu test vücudun artan oksijen ihtiyacı­na karşı kalbin verdiği reaksiyonu ölçer. Normal istirahat halinde iken çekilen EKG’de görülmeyen bozukluklar bu test sayesinde ortaya çıkarılabilir.

Efor Testi Nasıl Yapılır?

Efor test öncesi elektrotlar hastanın göğsüne yerleştirilir. Egzersize başlamadan önce hastanın EKG ve kan basıncı ölçülür. Hastanın yürüme bandında yürümesi veya koşması istenir. Hasta yürüme bandında yürürken ya da koşarken EKG ve kan basıncı ölçümü devam eder. Hasta yürüme bandı üstünde tüm bunları yaparken kalbin elektriksel aktivitesi kayıt edilir ve bilgisayarda analiz edilir. Hedeflenen kalp hızına ulaşana kadar yada hasta devam edemeyeceğini söylediği ana kadar test devam eder. Yürüme bandının hızı uzman hekim veya teknisyen tarafından belirli aralıklarla arttırılır.

Efor Testine Gelirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Hastanın test öncesi en az 3 saat öncesinden hiçbir şey yememesi veya içmemelidir.
  • Özellikle belirtil­mediği takdirde hasta ilaçlarını almalıdır.
  • Egzersize olanak sağlayacak ayak­kabı ve elbiseler giyilmelidir.
  • Kullanılan ilaçların test günü alınıp alınmaması doktora sorulmalıdır.

Efor Testi Neden Yapılır?

Efor testi, göğüs ağrısının nedenlerini belirlemek, kalbin egzersiz kapasitesini değerlendirmek, egzersiz programı başlanacak hastalardaki uygun egzersiz seviyelerini belirlemek, hastaların kullandığı ilaçların etkinliğini araştırmak, kalp krizi geçiren hastalarda risk belirle­mek ve egzersiz sırasında olan ritim bozuk­luklarını tayin etmek amacıyla yapılır.

Bu test nerede yapılıyor ?