Halk arasında kötü bir üne sahip olan prostat tedavisi, yeni yöntemlerle artık çok daha güvenli ve kaliteli.

Özel Cihan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. İbrahim KILCI, Prostat’ın erkeklerde orta-ileri yaşlarda başlayan, idrar yollarını tıkayan bir hastalık olduğunu belirtirken; Prostat kanserlerinin yanında, normal büyümeleri idrar yollarını tıkayarak idrar akışını bozduğunu ifade etti. Belirtilerinin idrar sık çıkma, damlama, zor idrar yapma, idrarı başlatamama, bitirememe, tam boşaltamama, idrardan kan gelmesi, geceleri sık idrara kalkma bunlardan bazıları olduğunu, 50 yaşından sonra her erkeğin yılda bir üroloji muayenesi olması gerektiğini vurguladı.

Prostatı olan hastalar, prostat tedavisinden çekinmemeli. Mutlaka bir uzmana başvurmalı. Her hasta tedavi alacak ya da ameliyat olacak değildir. Ameliyat olsa bile günümüzde uygulanan yöntemler son derece kaliteli, güvenli ve etkin sonuç veren ve ameliyat sonrası dönemi son derece rahat geçirmesini sağlayan yöntemlerdir, önemli olan geç kalınmadan teşhis etmektir.” Şeklinde açıklamada bulundu.

Prostat Tedavisi

  • İlaç tedavisi
  • Kapalı prostat ameliyatı(tur-p)
  • Açık prostat ameliyatı
  • Çoğunlukla kapalı ameliyat yapılmakla birlikte, açık ameliyat bazen gerekir ve kurtarıcı alabilir. Bu durumlarda hekim ve hasta bundan kaçınmamalıdır.